13.3 C
Ordu
4 Haziran 2023, Pazar

Ordu’nun İl Oluşunun 100.Yılı Kutlu Olsun!

4 Nisan 1921’den 4 Nisan 2021’e; 1 asır!

Karadeniz’in şirin kenti Ordu’nun il oluşunun 100.yılına erişmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyanın her yerindeki Ordulular ve Ordu’da yaşayanlar için 100.yılımız anlam ve tecrübelerle doludur.

1920 yılına kadar idari olarak Trabzon vilayetine bağlı kazan hâlindeki Ordu, 04 Nisan 1921 tarih ve 69 sayılı “Ordu Müstakil Livasına Teşkiline Dair Kanun” ile merkezi Ordu olmak üzere Canik Sancağı’na bağlı olan Fatsa kazası da Ordu’ya bağlanır. Böylece müstakil Ordu Livası teşkil edilir. 1923 yılında “Sancak” adı “Vilayet” olarak değiştirilir.

Antik adı Cotyora olan ve 1270’lerde Hacıemiroğlu Beyliği tarafından bugünkü Eskipazar mevkinde medeniyet süren kentimiz, Cumhuriyet’le birlikte kent vasfı kazanarak hep büyümüş ve gelişmiştir. Bugün “Büyükşehir” statüsündeki Ordu’da 19 ilçe bulunmakta ve yüzölçümü büyüklüğü bakımından 81 il arasında 57’inci sıradadır. Adres Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre 761.400 kişinin yaşadığı kent nüfusu, kent dışında yaşayan Ordulular da hesaba katılırsa 2 milyon kişi civarındadır.

Denize nazır evleri, havası, suyu ve türkülere konu dereleriyle, muazzam yaylalarıyla Ordu, yaşanacak yerlerdendir. Taşıdığı turizm potansiyeliyle bu alanda gelecek vadeden kent, dünyada en çok fındık üretilen lokal bölgedir. Tarımsal üretimdeki avantajını sanayi ve hizmet sektörüne de aktarmaya çabalayan kentimiz, yatırım potansiyeli bakımından da önem taşımakta, gelecek vadetmektedir.

Mevcut modern ve güvenli karayolu, havaalanı ile ve liman yapılacak potansiyele sahip özelikleriyle Ordu, gelecek dönemlerin parlayan yıldızı olmaya namzettir.

Üretim, ticaret, kültür ve sanat alanlarında taşıdığı potansiyel ve ortaya koyduklarıyla kentimizin 100. Yılını gurur, sevinç ve en kalbi duygularımla kutluyor; kent olmanın, kentli olmanın bilincini bu çağlara kadar ulaştıran, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum!

Yaşın kutlu olsun Ordu!

Saygılarımla,

Ziver KAHRAMAN
Ordu Ticaret Borsası
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Mesajı