18.1 C
Ordu
24 Temmuz 2024, Çarşamba

Fındık Üretimi ve Parametreleri Eğitimi

Fındık üretimi ve fiziksel kalite parametrelerinin eğitim programı düzenlendi.

FINDIK ÜRETİMİ VE KALİTE PAREMETRELERİ EĞİTİMİ

Borsamız üyesi fındık kırma ve işleme tesislerinin teknik personellerine yönelik, fındık üretimi ve fiziksel kalite parametrelerinin eğitim programı düzenlendi.

Fındık Araştırma Enstitüsü uzmanları;

⁃ Teknik Koordinatör, Gıda Mühendisi Dr.Fikret Tüfekçi
⁃ Gıda Teknolojileri Bölüm Sorumlusu Gıda Mühendisi Dr. Tuğba Er
⁃ Ziraat Mühendisi Dr. Yusuf Bilgin
⁃ Kimyager Dilek Bayramin

Tarafından verilen eğitimin açılış konuşmasını yapan yönetim kurulu başkanımız Ziver Kahraman şöyle seslendi.

“Gücünü Üyelerinden Alan Kurum” mottosuyla “üye memnuniyeti odaklı” hizmeti ilke edinen Ordu Ticaret Borsası’na hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve kurumum adına saygıyla selamlıyorum.

Fındık, ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin en önemli, en değerli tarımsal ürünlerinden biri olmasının yanında, uluslararası ticarette de hâkimiyetimizin olduğu bir emtiadir. Sadece üretim ve ticarete konu olmasıyla anlamlı degildir fındık. Aynı zamanda sosyal ve kültürel hayatımızın da bir parçasıdır. Bizde takvimler fındığa bağlı olarak oluşmuştur.

“Fındıktan Önce” oğlana nişan yapılır ve düğün “Fındıktan Sonra” dır. Fındık fiyatına ve rekolteye göre sosyal hayata dair planlamalar yapılır, hayaller kurulur. Türkülerimiz, şarklarımız, şiirlerimiz fındığa dairdir. Bizde “fındık ” hayatın kendisi, merkezidir. İster fındık üretelim ister üretmeyelim, bir araya geldiğimizde muhabbetin omurgası fındığa dairdir. İşin bu yanından bahsetmezsek, fındığa dair hassasiyetimizin ifadesi eksik kalırdı.

Bu topraklarda asırlardır fındık üretiliyor ve satılıyor. Rekabetin keskinleştiği bu dönemde liderliğimizi sürdürebilir kılmanın yolu “kalite” kriterlerini bilmek, algılamak ve gereğini yapmaktır. Alın terimiz, emeğimiz ve ekmeğimiz fındık konusunda öğrenecek çok şey, edilecek çok söz var.

Bugün burada, Fındık Araştırma Enstitüsü’nün kıymetli uzmanlarınca fındığın fiziksel özelliklerine dair eğitim göreceğiz ve bu sayede işimizi yaparken daha donanımlı, daha emin bir farkındalık içinde olacağız.

Sözlerime burada son verirken programımızın hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum.

TOBB Başkanı Borsamızda

M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU Ordu programı kapsamında borsamızı ziyaret edip üyelerimizle istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı – 2

Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı kapsamında 31 Mayıs 2024 tarihinde “Fındık” başlığı masaya yatırıldı.

Ne Mutlu Türk’üm Diyene!

Bu ülkenin ortak paydası, Atatürk ilke ve inkılaplarıdır!

Fındık Sektöründe Kümelenme Çalışmalarının Başlatılması ve Rekabetçiliğin Artırılması

URGE Projesi İhtiyaç Analizi Çalışması, proje dahilindeki üyelerimizin katılımıyla 13 Mayıs 2023 pazartesi günü borsamızda yapıldı.