13.3 C
Ordu
4 Haziran 2023, Pazar

Ordu Ticaret Borsası Basın Açıklaması

TMO'nun Satış Fiyatını Gözden Geçirmesi Ülke Yararınadır!

TMO, devlet adına ve namına “Taban Fiyat Garantili Destekleme Alımı” yaparak piyasada arz kontrolü ile fiyatın, refah seviyesine yükselmesi ve bu seviyede sürdürülebilir olması gibi hususlarda regülatör görevi yapar.

Piyasa fiyatının “ arz talep kanunu” esasına uygun olarak yükseldiği bir dönemde, herhangi bir kesimin hamlesiyle bu yükselişin önünün kesilmesi, durmasına ve/veya düşüşe geçmesi ciddi bir durumdur, bir vakadır. Bu, kabul edilebilir değildir.

Fındık fiyatı 65 TL seviyesini artık çok rahat kabul ederken, TMO’nun 2022 mahsulü için 61 TL satış fiyatı, yükseliş trendinin önünü kesmiştir. Bu durum TMO’nun piyasadaki varlık sebebiyle çelişmiştir. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesini öneriyor ve bekliyoruz.

TMO, seçerek, standardize ederek piyasadaki fındığın en kalitelisini alıp depolamaktadır. Elbette ürünü satacaktır, satmalıdır ama bu satış piyasa teamüllerine uygun olurken temayüllere ters düşmemelidir!

Alınan karar bir idari tasarruftur ve değişiklik yapılması idarenin yetkisinde, elinde ve iradesindedir. Bu kararın gözden geçirilmesi ülkemizin menfaati gereğidir!

Kamuoyuna arz ederim.

Saygılarımla,

Ziver KAHRAMAN 
Ordu Ticaret Borsası

Resmi Belge için tıklayınız.